NAJPOVOLJNIJA REGISTRACIJA U KRAGUJEVCU

Stari zakon iz 2009

Posted by Zikic Darko on Thursday, January 5, 2017 Under: Saobraćaj

ŠTA DONOSI OVAJ ZAKON

29. maja 2009. Skupština usvojila zakon o saobraćaju koji predviđa rigorozniju kaznenu politiku i treba da doprinese smanjenju broja udesa. Primena počinje 10. decembra 2009.

Za Zakon o bezbednosti u saobraćaju na putevima, koji je usaglašen sa standardima EU, glasalo je 126 poslanika, od 146 prisutnih, a njegova primena počeće kroz šest meseci.

Novim zakonom dozvoljena količina alkohola u krvi smanjena je sa 0,5 na 0,3 promila, predviđeno je pooštravanje kazni, kao i upisivanje kaznenih poena u vozačku dozvolu.


Nesavesni vozači za koje se utvrdi da su u krvi imali do 0,5 promila alkohola plaćaće novčanu kaznu, dok će onima koji budu imali veće količine alkohola u krvi biti oduzeta dozvola.

U naseljenim mestima opšte ograničenje brzine smanjeno je sa 60 na 50 kilometara na sat.


Zakon uvodi kaznene poene, tako da će se nesavesnim vozačima smatrati oni koji sakupe 18 kaznenih poena, koji prouzrokuju saobraćajnu nezgodu sa smrtnim ishodom ili dve saobraćajne nesreće u kojim su telesno povređeni drugi učesnici u saobraćaju.


Tim vozačima policija će moći da oduzme vozačku dozvolu, koja će im biti vraćena tek pošto u odgovarajućim institucijama budu dokazali da su sposobni da upravljaju vozilom.


Novina koju uvodi zakon je i kažnjavanje na osnovu video snimka učesnika u saobraćaju, a novčane kazne za saobraćajne prekršaje neće biti plaćane policajcima na licu mesta, već će vozači dobijati uplatnicu na osnovu koje će izvršiti uplatu.


Zakon pooštrava kaznenu politiku, pa će tako novčane kazne iznositi od 3.000 do 50.000 dinara, a u slučaju kada vozač pokaže bezobzirnost ili nameru da u znatnijoj meri ugrozi bezbednost saobraćaja, predviđena je i kazna zatvora.


Vozači, koji saobraćajni prekršaj izazovu dok se dete nalazi u vozilu, plaćaće dva puta veće kazne, a zakon propisuje i zabranu upotrebe mobilnog telefona tokom vožnje.


Mladi vozači, od 16 do 18 godina, dobijaće probne vozačke dozvole i neće moći da upravljaju vozilom bez pratnje suvozača sa redovnom dozvolom i iskustvom od najmanje pet godina, a vožnja će im biti zabranjena u periodu od 23 do 05 sati ujutro.


Kazneni bodovi u osnovi novog zakona


Jedan poen dobija se za nepropisno parkiranje, nekorišćenje migavca, kretanje žutom trakom, nepoštovanje prvenstva prolaza.


Dva poena dobijaju se za nepropuštanje pešaka na pešačkom prelazu, za naglo smanjivanje brzine bez osnovanog razloga.

Tri poena zaradiće vozač koji se ne zaustavi pored vozila za prevoz dece.


Četiri poena upisuju se za neprilagođenu brzinu, preticanje,vožnju žutom trakom, nepropisno zaustavljanje na autoputu.


Pet poena dobija se za upotrebu mobilnog telefona u toku vožnje ili ako su gume i uređaji za zaustavljanje i upravljanje u lošem stanju...


Šest poena možete zaraditi za prolazak kroz crveno svetlo.


Sedam poena, što je i najveća kazna za prekršaj, nose nasilnička vožnja, prekoračenje brzine za 100%, ubacivanje ispred vozila na semaforu, vožnja pod uticajem narkotika ili alkohola.


Ukoliko u toku godine ne sakupite nijedan poen bićete svrstani u kategoriju savesnog vozača, od jednog do sedam bodova bićete nepažljivi, od osam do trinaest - rizični, a od 14 do 18 poena bićete zavedeni kao opasan učesnik u saobraćaju.

Nove kategorije vozila

Nacin sticanja, samo polaganje vozackog ispita, pretrpece odredjene izmene, tako da je jedna od novina i ta da osoba sa 17.godina moze da polaze i kasnije upravlja automobilom, a ne kao do sada sa 18. godina.

Novi zakon predvidja da umesto dosadasnjih pet, ubuduce imamo 16.kategorija.

PROBNA VOZACKA DOZVOLA

Nakon polozenog vozackog ispita za motocikl i automobil, nece se odmah dobijati “prava” vozacka dozvola, nego probna. Za vozace sa ovom dozvolom vaze stroza ogranicenja brzine, tako da na autoputu ne smeju da voze brze od 90 km/h, a na ostalim putevima brze od 70 km/h. Sa probnom dozvolom vozac ne sme da vozi nocu (od 23 do 5 casova), niti pod dejstvom alkohola, isto tako ne sme ni da koristi mobilni telefon cak ni sa hends fri uredjajem. Ako ima manje od 18 godina, vozac sa probnom dozvolom sme da vozi samo u prisustvu ososbe koja duze od pet godina ima “pravu” vozacku dozvolu. Pre nego sto dobiju “pravu” vozacku dozvolu, vozaci moraju dve godine da imaju probnu, a ako zavrse dodatnu obuku, ovaj period moze da se smanji na godinu dana.

UZ SAOBRAĆAJNU DOZVOLU, OBAVEZAN I „EVROPSKI IZVEŠTAJ" SAOBRAĆAJNOJ NEZGODI

Prema novom zakonu o bezbednosti u saobraćaju vozači će morati da sa sobom nose dokaz o uplaćenom obaveznom osiguranju, odnosno „evropski izveštaj". Ovaj dokument će vozači morati da razmene u slučaju saobraćajke, a ukoliko ne budu imali ovaj dokument, moraće da plate kaznu koja će se kretati od 10.000 do 50.000 dinara!

Kazne za neposedovanje „evropskog izveštaja" i obaveznog osiguranja

Fizička lica     10.000-50.000    

Preduzetnici   10.000-300.000

Pravna lica     100.000-300.000

Vozač će sa „evropskim izveštajem" moći na licu mesta da razmeni podatke sa „kolegom" s kojim se sudario, a u slučaju manjih šteta vozači se mogu dogovoriti da zajednički konstatuju štetu bez uviđaja policije. Naime, ovaj dokument ima samokopirajući drugi primerak koji se daje oštećenom vozaču i na osnovu njega se naplaćuje šteta.

Novi zakon predviđa da će svaki vozač morati sa sobom da nosi „evropski izveštaj" u vreme vožnje i ako ga ne bude imao policija će moći da mu piše kaznu koja se kreće od 10.000 do 50.000 dinara. Međutim, ako ne bude imao „evropski izveštaj" u slučaju saobraćajke, onda će ova kazna biti od 100.000 do 200.000 dinara!

U kompaniji „Delta Generali" savetuju sve vozače da osim obaveznog osiguranja uzmu kombinovano osiguranje vozila, odnosno „kasko" i dobrovoljno osiguranje putnika. To je način da se vozači i putnici najbolje obezbede na drumu.

Kao i do sada, obavezno osiguranje će oštećenom licu pokrivati štetu usled uništenja tj. oštećenja vozila i stvari, kao i povrede, narušavanja zdravlja ili smrt. Osiguranje će pokrivati i štete na stvarima koje služe za lične potrebe putnika. Međutim, zakonom je predviđeno da vozač neće moći da naplati štetu od osiguravajućeg društva ukoliko se ne bude ponašao u skladu sa namenama vozila ili ako je štetu prouzrokovao namerno. To podrazumeva i nasilničku vožnju, divljanje po ulicama i slične „egzibicije". S druge strane, štetu nećete moći da naplatite ukoliko u trenutku udesa niste imali vozačku dozvolu za kategoriju u kojoj se nalazi vozilo, ako ste bili pod uticajem alkohola ili opijata i ako je vozilo bilo tehnički neispravno a vi ste to znali.



In : Saobraćaj 



Copyright © Auto Speed  2017

Ko vodi ovaj blog?


Tehnički pregled Kragujevac Sajt vodi osoblje tehničkog pregleda, vredni radnici našeg preduzeća :)

Make a free website with Yola